W ostatni weekend lipca (30-31.07) w Słomczynie odbyła się 4. runda Driftingowych Mistrzostw Polski, która była zaliczana również do klasyfikacji generalnej europejskiej ligi Drift Kings International Series. Bartosz Ostałowski zaliczył niezwykle udany występ – zwyciężył w sobotnich kwalifikacjach, a w całej rywalizacji uplasował się na 3. miejscu w klasie DC2.

To był emocjonujący, driftingowy weekend! 4. runda DMP miała międzynarodowy charakter, ponieważ zawody zostały połączone z rywalizacją w Drift Kings International Series i Mistrzostwami FIA Strefy Europy Centralnej. W stawce zameldowali się reprezentanci Polski, Chorwacji, Cypru, Rumunii, Węgier, Litwy, Niemiec, Austrii i Czech. Wśród zawodników nie zabrakło również Bartosza Ostałowskiego.

Niestety, pogoda nie była łaskawa. Tylko sobotnie (30.07) treningi odbywały się w sprzyjających warunkach, jednak od południa zaczął padać intensywny deszcz, który całkowicie zmienił sytuację na torze. Trasa była mokra i bardzo śliska, więc kierowcy musieli wykazać się ogromną precyzją, aby zaliczyć bezbłędne przejazdy i zakwalifikować się do finałów w parach.

W kwalifikacjach zawodnicy mieli do dyspozycji 3 przejazdy – 1 rozgrzewkowy i 2 punktowane. W klasyfikacji uwzględniana była średnia z dwóch biegów. W pierwszej sesji klasyfikacyjnej Bartosz Ostałowski zaprezentował się bardzo dobrze. Zaliczył wszystkie strefy punktowane, a sędziowie przyznali mu 78,3 pkt, dzięki czemu prowadził po pierwszej kolejce. W drugim przejeździe Ostałowski poprawił swój wynik, zdobywając aż 88,6 pkt. Dzięki łącznej nocie 83,5 pkt zwyciężył w kwalifikacjach.

Wygrywam kwalifikacje i to w deszczu! Niesamowicie się cieszę, ponieważ stresowałem się przed startem. Nie wiadomo było, jakie będą warunki i czego spodziewać się podczas przejazdów. Mimo to pokazałem dwa równe przejazdy i otrzymałem od sędziów satysfakcjonującą liczbę punktów. To dobry prognostyk przed finałami – podsumował Bartosz Ostałowski.

Warunki atmosferyczne nie zmieniły się również w niedzielę. Od samego rana padał deszcz, co zapowiadało, że rywalizacja w TOP16 będzie odbywać również na śliskiej nawierzchni. Po krótkiej sesji treningowej i briefingu dla zawodników przyszedł czas na walkę w parach.

Dzięki zwycięstwu w kwalifikacjach Bartosz Ostałowski miał w TOP16 tzw. byerun, czyli przejazd solo, bez przeciwnika i automatyczny awans do najlepszej „ósemki”. Jego rywalem w TOP8 był Kamil Olbrych (Nissan Silvia S15). Po dwóch przejazdach zawodników sędziowie  długo zastanawiali się nad werdyktem i ostatecznie zarządzili dogrywkę. W dodatkowych biegach Bartosz zaprezentował lepszą linię przejazdu i był bliżej swojego przeciwnika jako goniący. Dzięki temu to Ostałowski awansował do TOP4.

W półfinale przeciwnikiem Bartosza Ostałowskiego był Mateusz Suski (Nissan Silvia S15). W pierwszym przejeździe liderem był Bartosz, a Mateusz naciskał go jako goniący. Po zamianie stron Ostałowski stracił dystans do swojego rywala i przegrał tę rywalizację.

Pozostała walka o 3. miejsce. Do walki o podium z Bartoszem Ostałowskim stanął Krzysztof Koszycarz (BMW E46). W pierwszym przejeździe, gdy Ostałowski był liderem, już po pierwszym zakręcie Koszycarz popełnił błąd i jego auto się obróciło. Przejazd zerowy dał Bartoszowi ogromną przewagę przed drugim biegiem. Po zamianie stron Ostałowski zachował „chłodną głowę”, pojechał zachowawczo i to on zwyciężył w tym pojedynku. Dzięki temu uplasował się na podium klasy DC2 podczas 4. rundy Driftingowych Mistrzostw Polski i ligi Drift Kings International Series.

Mamy to! Podczas finałów emocji nie brakowało, ale wspinając się po szczeblach drabinki wylądowałem na podium. Poprawki, które wprowadziliśmy w samochodzie, zadziałały, mój zespół bardzo dobrze się spisał i mi nie pozostało nic innego, jak jechać swoje! Jestem ogromnie szczęśliwy, bo to pierwsze moje podium w tym sezonie. Mam nadzieję, że rozpoczyna ono dobrą passę i podczas kolejnych startów znów zamelduję się w czołówce! – mówił Bartosz Ostałowski.

Kolejna runda Driftingowych Mistrzostw Polski odbędzie się na torze Rabócsiring w Máriapócs na Węgrzech w dniach 26-27 sierpnia 2022 r. i również będzie połączona z rywalizacją w lidze Drift Kings International Series.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *